Zapraszamy na praktyki w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2020/21!
Szczegóły dotyczące praktyk, tj. kwoty stawek i przewodnik dotyczący praktyk zamieszczone są poniżej. Dokumenty znajdują się w osobnej zakładce: DOKUMENTY PRAKTYKI. W przypadku dodatkowych pytań również zapraszamy do kontaktu.
Zapraszamy do skorzystania z oferty praktyk w programie ERASMUS+!
Rekrutacja na praktyki studenckie (w trakcie studiów) w ramach Programu Erasmus+ jest ciągła, obowiązuje aż do wyczerpania limitu miejsc w danym roku akademickim!
Rekrutacja na praktyki absolwenckie trwa cały bieżący rok akademicki (składanie wniosków) jednak rozmowa kwalifikacyjna dla wszystkich kandydatów odbywa się w II połowie czerwca danego roku akademickiego (do rekrutacji należy podejść PRZED OBRONĄ PRACY) a realizacja praktyk następuje w trakcie do 12 miesięcy po obronie pracy licencjackiej/ magisterskiej/ doktorskiej.
Procedura rekrutacyjna ( dokumentacja i stawki miesięczne) są takie same dla praktyk studenckich (w trakcie studiów) i praktyk absolwenckich (po obronie).
Wyjazdy na praktyki w roku akademickim 2020/21 – wysokość stawek w programie Erasmus+:
Wsparcie indywidualne dla osób wyjeżdżających w akcji 1. „Mobilność edukacyjna” w ramach sektora: szkolnictwo wyższe. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej przedstawionymi w Przewodniku programu Erasmus+.
Kraje należące do danej grupy |
Miesięczna stawka stypendium w euro |
Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania |
600 |
Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy |
550 |
Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry |
500 |
Od roku akademickiego 2017/18 w ramach studenckich praktyk obowiązuje program PO WER. Program PO WER nie obowiązuje praktyk absolwenckich.
Rekrutacja w ramach praktyk jest zgodna z Wydziałowym Regulaminem Programu Erasmus+
PRZEWODNIK REKRUTACJI W RAMACH PRAKTYK
- Decydując się na wyjazd w ramach praktyk studenckich obowiązujących w programie studiów, student powinien zorientować się, czy jego koordynator praktyk z danej specjalności wyraża zgodę na odbywanie praktyk programowych poza granicami kraju przed rozpoczęciem aplikacji na praktyki w programie Erasmus+.
- W przypadku praktyk dodatkowych program praktyki ustalany jest z Wydziałowym Koordynatorem lub Administratorami Programu Erasmus+.
- Student we własnym zakresie organizuje praktykę za granicą.
- Kandydat powinien dostarczyć do Wydziałowego Koordynatora lub Administratorów Programu Erasmus+:
- wniosek o wyjazd (CV oraz list motywacyjny w języku polskim i w języku obcym);
- zaświadczenie o średniej ocen (wyciąg z dziekanatu);
- zaświadczenia/certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych (kserokopie);
- zaświadczenia/certyfikaty potwierdzające działalność studencką (kserokopie);
- wypełniony wstępnie i podpisany przez instytucję przyjmującą studenta Learning Agreement For Traineeships – Before the Mobility;
- Kandydat odbędzie rozmowę kwalifikacyjną sprawdzającą m.in. kompetencje językowe niezbędne podczas wyjazdu.
- Po zakwalifikowaniu się kandydat podpisze z uczelnią macierzystą umowę finansową, która szczegółowo określa warunki odbywania praktyki oraz wypłaty i rozliczenia stypendium.Wypłata stypendium następuje w ciągu 3 tygodni po podpisaniu umowy finansowej. Stypendium wypłacane jest jednorazowo na czas trwania pobytu zagranicznego w kwocie odpowiadającej 90% dofinansowania. Pozostałe 10% dofinansowania student otrzyma po rozliczeniu wyjazdu na macierzystej uczelni.
- Student ma prawo korzystać z OLS – kursu językowego online, dostępnego podczas mobilności zagranicznej. Obowiązek użytkowania systemu dotyczy studentów, dla których językiem wykładowym (studia)/roboczym (praktyki, praca w projekcie EVS) jest: włoski, hiszpański, angielski, niemiecki, niderlandzki, francuski, czeski, duński, grecki, portugalski, szwedzki. Planowane jest stopniowe rozszerzanie systemu o pozostałe języki oficjalne UE. Po wypełnieniu testu językowego przed wyjazdem student przynosi potwierdzenie jego wykonania (wydruk wyników).
- Student wyjeżdża na praktykę 🙂
- Po powrocie z praktyk student wypełnia ankietę uczestnika programu Erasmus+ (online). Po jej wypełnieniu przynosi pierwszą stronę jako potwierdzenie do Koordynatora Wydziałowego Erasmus+.
- Po powrocie z praktyk student wypełnia test językowy OLS. Po wypełnieniu testu językowego po wyjeździe student przynosi potwierdzenie jego wykonania (wydruk wyników).
- Po powrocie z praktyk maksymalnie w przeciągu 5 tygodni student jest zobligowany rozliczyć się z wyjazdu w ramach praktyk przedstawiając w uczelni macierzystej oryginalny dokument Learning Agreement for Traineeships – After the Mobility) z należytymi datami, pieczęciami i podpisami.
- Wszystkie niezbędne dokumenty są do pobrania w zakładce DOKUMENTY PRAKTYKI.